2009'dan Günümüze

Karadeniz Lezzetlerini Sunmaya Devam Ediyoruz

Karadeniz Mutfağı

Her daim taze ve sağlıklı içeriklerle Karadeniz Mutfağını müşterilerimize sunuyoruz.

Yöresel Lezzetler

Sadece Karadeniz mutfağı değil, tüm yöresel lezzetleri mutfağımızda bulunduruyoruz.

"BEN BURADAYIM"

Hayvore Hakkında

“Rahmetli Rasim Usta’nın yanında mesleğe başladım. Uzun yıllar emek verdim. Gerçekten çok sevilen, ünü kulaktan kulağa yayılan bir işletmeydi. Askerlik dönemimden sonra o dükkânı ben kiraladım. Sisore Pera’ydi adı. Lazca “Sen neredesin” anlamına geliyordu.

Güzel yemekler yaptık ve inanılmaz bir başarı elde ettik. Sıcak ekmek, Trabzon peyniri ve tereyağıyla gece kahvaltımız çok ünlenmişti mesela.

Ancak ben 2009 yılında çeşitli nedenlerle oradan ayrıldım. Tabii müdavim misafirlerimiz arayıp “Neredesin” diye soruyordu. Bir gün arkadaşımla otururken bir dükkân yaparsam bu sefer adını Lazcada “Ben buradayım” demek olan Hayvore koyacağım dedim. Ve 2009 yılında şu anda da aynı yerde bulunan dükkânımızı açtım."

Bizim İçin Ne Dediler?

Hakkımızda Yayınlanan Haberler

Bölgesel Ev Yemekleri Konseptinin Lezzetli Temsilcisi | GastronomiTurkey

13 yıl önce İstiklal Caddesi Turnacıbaşı Sokak’ta bölgesel ev yemekleri konseptiyle açılan Hayvore, lezzetini okyanus ötesine kadar duyurarak The Wall Street Journey’e bile çıkmayı başarmış bir restoran.

Haberin Devamını Okumak İçin Tıklayın

İstanbul'un En İyi Esnaf Lokantaları | OGGUSTO

Esnaf lokantasına gitmek ama Karadeniz mutfağından da lezzetler yemek istiyorsanız, Hayvore tam da aradığınız mekân. Karadeniz mutfağı ağırlıklı seçenekler sunan Hayvore’ye özellikle hamsi zamanı gidin.

Haberin Devamını Okumak İçin Tıklayın

Karadeniz’in incisi 'Hayvore' Beyoğlu’nda | HT Kulüp

2009 yılından bu yana Beyoğlu'nda hizmet veren Hızır Keskin’in sahibi olduğu Hayvore, her zaman takip ettiğim gözde bir restoran. Hayvore'de sadece kara lahana çorbasını içmek için gelen özel müşteriler bile var.

Haberin Devamını Okumak İçin Tıklayın